Hasta Bakıcı

Hasta Bakıcı  | Bakıcılık özveri isteyen zor bir meslektir. Sağlık sektörünün vazgeçilmez bir üyesi olan bakıcı kişi, ilk olarak bu işi psikolojik anlamda tatbik etmeye hazır olmalıdır. Bakıcılık, oldukça kutsal bir meslek olduğu gibi zor olmasının yanında değerlidir. Bakıcılık hizmetini verecek kişi, karşısındakinin bakıma muhtaç olduğunu düşünerek hareket etmelidir.

Nasıl Bakıcı Olunur?

Bu mesleği yapmak için meslek liseleri ve teknik liselerdeki hasta ve yaşlı hizmetleri bölümünde eğitim almak gereklidir. Fakat ilkokul ve ortaokul mezunları için düzenlenen çeşitli sertifika programları, eğitimler ve seminerler de mevcuttur. Bu eğitimlerin alınması halinde, hasta bakıcı unvanı elde edilerek işi yapmaya hak kazanılır. Eğitimsiz kişilerin bu işi yapmaya çalışması halinde, bakıcı ve hasta için çok kötü sonuçlar doğurabilir.

Bakıcının Görevleri Ve Sorumlulukları

Bakıcıların sorumlulukları; hasta kişinin sağlık durumunu gözetmek, hastanın temizlik ihtiyaçlarını karşılamak ve gerekirse hastaya sosyal açıdan destek vermektir. Bakıcılık yapan ve bakıcı olmaya aday kişiler, öncelikle sabırlı davranmalı ve işlerinde özenli hareket etmelidir. Hoş sohbet, güler yüz ve acil durumlarda soğukkanlı olmak hasta bakıcı için aranan özelliklerdir.

Bakıcı kişi, sağlık eğitimi sayesinde hasta için kullanılacak ilaçları hazırlar. Hastanın yatış pozisyonunu ayarlar ve giyiminde yardımcı olur. Hasta kişinin bulunduğu odaya ışık girmesini ve havalandırılmasını sağlar. Gerek görülmesi halinde, hastaya tuvalet ihtiyaçlarında yardımcı olur. Genel vücut bakımının yanında masaj hizmetlerini de sağlar. Hastanın beslenmesine destek olur ve yatak düzenden sorumludur. Acil durumlarda, hastaya ilk yardım müdahalesinde bulunur. Bilmediği konularda hastaneye müdahale ve yönlendirme yapmamalıdır.

En ufak bir hata, hasta için çok olumsuz durumlara yol açabilmektedir. Bakıcı kişilerin sigara kullanmaması, kullanıyor ise asla hastanın yanında içmemesi gerekmektedir. Sağlık sektöründe bakıcılık hizmeti; hastanede, kliniklerde ve evlerde verilmektedir.

Hastanede Bakıcılık

Hastanede çalışacak hasta bakıcı doktor ve hemşireden gelen direktifler göre hizmet verir. Gerekli durumlarda, hastanın durumuyla ilgili doktor ve hemşirelere bilgi verir. Taburcu edilen ve yatmakta olan hastaların yataklarını düzenler. Odaların tertipli olmasını sağlar. Eksik, kırılmış, arızalı cihaz veya ekipmanları sorumlu hemşireye bildirir.

Tuvalet ihtiyacını karşılayamayacak durumda olan ve refakatçısı bulunmayan hastalara bu konuda yardımcı olur. Hastane ortamında çalışmak isteyen bakıcılar vardiya sistemine göre çalışmayı göze almalıdır.

Evde Bakıcılık

Ev ortamında bakıcı, ihtiyacı olan kimseler, genelde yatağa mahkum durumda olan hastalardır. Yatağa mahkum hastaların bakımı oldukça emek ister. Bu emeği yerine getirmek için sağlam bir irade gereklidir.

Hastanın sağlık durumunun yanında mutluluğuna da önem verilmelidir. Bu nedenle bakıcı; sosyal açıdan donanımlı, uyumlu, hoşgörülü ve güler yüzlü olmalıdır. Beklenmedik durumlarda, soğukkanlı davranarak doğru karar verebilmelidir. Hastanın durumu hakkında, sorumlu doktor ve hasta yakınlarına periyodik olarak bilgi vermelidir.